Türk Milli Takımının UEFA Euro 24 turnuvası boyunca ana kamp bölgesi olarak kullandığı Hanover’de bulunan Barsinghausen antrenman sahalarının antrenmana hazırlanması, günlük bakım pratiklerinin yürütülmesine Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi öğretim elemanı ve aynı zamanda Türkiye Futbol Federasyonu Çim Saha Deneticisi Dr. Tuğrul Hocaoğlu bilimsel ve uygulamalı katkı sağlıyor.

Maçın yorumcuları, eleştirmenler ve oyuncular tarafından beğeni toplayan Almanya Barsinghausen Hanover’de bulunan antrenman sahalarının çim yüzeyi ve hazırlıkları, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından görevlendirilen, ISUBÜ öğretim elemanı Dr. Öğr. Üyesi Tuğrul Hocaoğlu yönetiminde gerçekleştiriliyor.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun Doğal Çim Yüzeyli Sahalar Deneticisi, ISUBÜ Yalvaç MYO öğretim elemanı Dr. Öğr. Üyesi Tuğrul Hocaoğlu, Almanya tarafından Head Groundsman ve 4 personelle her gün en az bir antrenman, bazı günler 2 antrenman yapılan sahaları hazırlıkları, bitki besleme ve makineli bakım programları yönetilerek yürütülüyor. 

Aşırı yağış alan bölgede bulunan kısıtlı zamanlarda bakımı yapılan ve her antrenmanın en az 1,5 saat sürdüğü 1 antrenman sahası, 1 kaleci antrenman sahası, halka açık 3 bin Türk taraftarının izleyebildiği antrenman sahası olmak üzere 3 sahanın hazırlıkları ve bakımı yapılıyor. Ayrıca her antrenman sonrası Teknik ekibin saha ile ilgili sertlik, yüzey nemi gibi istekleri oluyor onların ertesi günü istediği gibi olması için bakım işlemleri yapılarak uygun hale getiriliyor.

Türkiye’de TFF tarafından yürütülen denetim ve büyük organizasyonların bakım çalışmalarında ISUBÜ tarafından verilen desteğin süreceği kaydedildi. Kurulduğu günden bu yana, kuruluş amacına uygun olarak uygulamalı bilimler alanında öncü olmaya devam eden Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, spor alanına bu tür bilimsel destekler vermeye devam edecek.

Yayın Tarihi: 24.6.2024
Okunma Sayısı: 1146
Yayınlayan: ISUBU Basın