Şükürler olsun ! Yeni bir Ramazan-ı şerifin şulesi daha üzerimize düştü. 
Ramazan’a erişmek nasip işidir; onunla hemhal olabilmek ise marifet. Bu nedenle gelin biz  marifete talip olalım ve Ramazan’ın zengin manasını kavramaya çalışalım.
Her şeyden önce Ramazan, kelam-ı kadimimiz olan Kuran-ı Kerim’in ayıdır. Ramazan, insana şeref bahşeden yüce kitabımızın  “Oku” emriyle birlikte inmeye başladığı vahiy zamanlarının adıdır; bin aydan daha hayırlı diye müjdelenen Kadir gecesini içinde barındıran nurlu gecelerin adıdır. 
Ramazan oruç ibadetinin adıdır; niyet etmenin, sahura kalkmanın, iftar yapmanın adıdır. Ramazan, bedeni aç bırakıp ruhu doyurduğumuz aydır. Dünya hırslarıyla mücadele etmeyi bu ayda öğreniyor, orucun Kur’an dilindeki karşılığı olan “savm”ın terk etmek, sabretmek gibi anlamlara  geldiğini en çok bu vakitte idrak ediyoruz. Ve anlıyoruz ki nefsi terbiye etmek için sadece mide orucu değil, göz oruçları da tutmalıyız, söz oruçları da… 
Ramazan paylaşmanın, bölüşmenin adıdır. Zekatlarla, fitrelerle, yardım ve ikramlarla cimrilikten sıyrılıp cömert olmanın, “veren el” olmanın hazzına erişmektir Ramazan.  Dostları, komşuları hatırlamak; yetimle, kimsesizle ünsiyet kurmak, fakirin derdine deva olmaktır. Bu yönüyle Ramazan, duygusal zekamızın arttığı, empati kurma kabiliyetimizin yükseldiği bir ruh beslenmesidir.
Ramazan bereketin adıdır. Yeryüzünü yıkayan yağmurlar misali bizi günahlardan arındırıp kalplerimizi temizleyen rahmetin, mağfiretin adıdır. Sadece sofralarımızın değil, gönlümüzün de zenginleştiği, sevgi, saygı ve hoşgörülerimizin de bereketlendiği ihsan vakitlerinin adıdır.  Gelirken müjdeler getiren, giderken de iyilikler yapmış olmanın büyük ödüllerini kulaklarımıza fısıldayarak bize bir bayram armağan eden ilahi lütufların adıdır.
Anadolu insanının “Geldi bu mahımız kutlu / Teşrifi şekerden tatlı / Nice canlar erişmedi / Eren canlara ne mutlu” diye maniler yaktığı, ramazaniyeler, ilahiler ve gazeller yazdığı edebiyat ve sanat güzelliklerinin de adıdır Ramazan. 
Ve Ramazan, hatim ve mukabele gelenekleriyle, cami avlusu sohbetleriyle, iftarlık telaşlarıyla, pide kuyruklarıyla, akşam vakti bize iftar sevinci yaşatan Ramazan toplarıyla, sahur vakti sokaklarda yankılanan davul sesleriyle, manidar ve nükteli sözlerle bezenmiş Ramazan okşamalarıyla milletimizin kendine has bir hayat tarzı haline getirdiği ritüeller demetinin de adıdır. 
Yani hem tefekkürümüzdür Ramazan, hem de kültürümüz.
“Merhaba ey rahmet ayı Ramazan” diyerek karşıladığımız bu müstesna günlerin hepimize iyilik ve güzellikler getirmesini dilerim.
 
Prof. Dr. İbrahim Diler
Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü  
 
Yayın Tarihi: 6.5.2019
Okunma Sayısı: 741
Yayınlayan: ISUBÜ Basın