15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz Gazisi Mustafa Seydioğlu, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin konuğu oldu.

17 Temmuz 2020 saat 15:30’da ISUBÜ Orman Fakültesi konferans salonunda fiziki mesafe kurallarına dikkat edilerek gerçekleşen programa, ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler,  Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin Gözgün, akademik ve idari personel katıldı.

ISUBÜ Medya ve İletişim Uygulama ve Araştırma Merkezi (MEDYAMER) tarafından organize edilen "15 Temmuz'u Anmak ve Anlamak" Konulu Konferans saygı duruşu, İstiklal Marşımızın okunması ve video gösterileri ile başladı. İmam Hatip Hafız Muhammed Akçil tarafından Kuran-ı Kerim okundu ve dua edildi. Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler yaptığı açılış konuşmasında, 15 Temmuz'da Türkiye'nin bütün farklılıklarını bir kenara bırakarak birlikte hareket ettiğini söyledi. 15 Temmuz'da sokaklara dökülen vatandaşların dünyevi bir karşılık beklemediğini belirten Rektör Diler, "Vatan diyerek tanka, tüfeğe göğüs gerdiler. Vatan ve demokrasi uğruna şehit düştüler. Kan dökmesini sevmeyen bir milletiniz, ancak vatanımız söz konusu olunca dünyanın şah damarını kesmeye de hazırız" dedi.

15 Temmuz günü Ankara Beştepe’de helikopterden yapılan saldırıda vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan Gazi Mustafa Seydioğlu yaptığı konuşmada, 15 Temmuz'un milletin tankların, tüfeklerin üzerine yürüdüğü gün olduğunu söyledi.

Gazi Mustafa Seydioğlu: “Türk töresinde bu ihanetin bedeli ölümdür. 15 Temmuz sadece bizim ülkemiz için değil, dünya için de vazgeçilmez bir özgürlük ve istiklaldir. Birlik, beraberlik ve vatan sevgisi destanının yazıldığı tarihtir.  15 Temmuz akşamındaki mücadele devletin içine sızan hainlere karşı verildi. Türk töresinde bu ihanetin bedeli ölümdür. 15 Temmuz sadece bizim ülkemiz için değil, dünya içinde vazgeçilmez bir özgürlük ve istiklal birlik, beraberlik ve vatan sevgisi destanının yazıldığı tarihtir. 15 Temmuz gelecek nesillere anlatılacak bir kahramanlık destanıdır. Bu destan tarihten bize intikal eden atalarımızın mirasıdır. Bizden sonraki nesillerin yol haritası olacaktır. Türk milleti geçmişteki şehit ve gazilerini ve 15 Temmuzda'ki şehit ve gazilerini unutmayacaktır. Milletimiz, 15 Temmuz darbe direnişiyle tüm dünyaya insanlık ve demokrasi dersi vermiştir. Bu hain darbe girişimini engellemek için adeta sokaklarda sivil seferberlik ilan eden milletimiz, milli egemenliğine kayıtsız şartsız sahip çıkmıştır." ifadelerini kullandı.

Program,  Rektör Prof. Dr. İbrahim Diler’in 15 Temmuz Gazisi Mustafa Seydioğlu’na Gönen MYO tarafından hazırlanan 15 Temmuz temalı tablo takdimi, fotoğraf çekimi ve helva ikramı ile son buldu.

Yayın Tarihi: 18.7.2020
Okunma Sayısı: 763
Yayınlayan: MEDYAMER