Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı 23 Nisan 1920 tarihi, ülkemizin düşman işgalinden kurtarılması ve Cumhuriyetimizin kurulmasında dönüm noktalarından birini oluşturur. Kurtuluş ve bağımsızlık mücadelemizin yönetildiği Meclisimiz, bu misyonları yerine getirmiş ve “Gazi Meclis” unvanıyla anılmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde Türk milletinin azim ve kararlığıyla elde edilen bu başarıların dünyada eşi ve benzeri bulunmamaktadır.
103 yıl önce açılan Meclisimiz, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” şiarını benimseyerek milli iradenin üstünlüğüne vurgu yapmış ve demokrasimizin en önemli tecelligâhı olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Meclisimizin açıldığı bu önemli ve anlamlı günü Türk çocuklarına armağan ederek onlara Ülkemizin kalkınmasında önemli sorumluluklar yüklemiştir. Biz de Üniversite olarak bu misyona katkı sağlayabilecek nitelikli, bilimsel ve özgür düşünceye açık nesiller yetiştirmenin bilinci içerisindeyiz. 
Bu vesileyle İstiklal Harbimizin Başkomutanı, Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk Başkanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyor, tüm çocuklarımızın bu müstesna bayramını gönülden tebrik ediyorum.
 
 
Prof. Dr. Yılmaz ÇATAL
Rektör
Yayın Tarihi: 20.4.2023
Okunma Sayısı: 593
Yayınlayan: ISUBU Basın