Bilim Ekspresi projesi kapsamında ISUBÜ’lü akademisyen Prof. Dr. Gökhan Aydın’ın atölye liderliğinde, deprem bölgesindeki çocuklara deprem sonrası mağduriyetlerin ve gerilemelerin önüne geçmek ve bireylerin yaşadıkları sosyal, ruhsal ve duygusal problemleri aşmaları için atölye çalışmaları gerçekleştirildi.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gökhan Aydın, “TÜBİTAK tarafından desteklenen "Bilim Ekspresi" projesi ekibi; afetlerin neden olduğu ihtiyaçları, bilimin öncülüğünde aşmanın faydalı olacağını düşünüyor. Projenin hedef kitlesi okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri olarak belirlendi. Proje kapsamında, psikososyal destek konusunda deneyimli atölye liderleri, uzman oldukları alanlarda 26 farklı atölye uyguladı. Projenin amacı, deprem sonrası mağduriyetlerin ve gerilemelerin önüne geçmek ve bireylerin yaşadıkları sosyal, ruhsal ve duygusal problemleri aşmalarına yardımcı olmaktır. Proje, Arsuz Expo alanı, Arsuz Çetillik ve Defne Dursunlu Çadırkent alanlarında gerçekleştiridli.. Mini Ekoloji Bahçem, Origamiyle Doğa, Su Roketi, Higrometre, Uçmadan Önce Düşmelisin, Kağıt Hikayeler, Hangi Takımda, Evreni Anlat, Pet Şişeden Balık, Kimin Fosili, Ak Kuyruklu Geyikler, Bir Metre Kare, Magnus Etkisi, Akıllı Sera, Çılgın Sıvı Dünyası, Çalışkan Zihinler, Gökyüzü Gözlemi, Motşüben Şapka, İstasyon, Gecemi Aydınlatıyorum, 48 Dakikada Mavi Bilye etrafında Dolanabilir miyim?, Su Roketi gibi birçok atölye çalışması gerçekleştirildi.

Proje, TÜBİTAK 4007 özel çağrısı kapsamında destek almaktadır. Ayrıca, Arsuz Belediyesi, Stellar lab, Celestron teleskop firması, Sinemasal Kültür Sanat Derneği ve Atölye Vizyon projeye destek vermektedir” dedi.

5-7 Mayıs 2023 tarihleri arasında Hatay ve ilçelerinde yapılan etkinliğe projede atölye lideri olarak Üniversitemizden Prof. Dr. Gökhan AYDIN katılım sağladı. 

 

 

Yayın Tarihi: 8.5.2023
Okunma Sayısı: 1386
Yayınlayan: ISUBU Basın