TÜBİTAK BİDEB Destekli Orman Okulu Eğitmen Eğitimi Projesi bu defa İzmir’de Yürütüldü.

TÜBİTAK tarafından desteklenen Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) Orman Fakültesi’nden Dr. Yasin Ünal’ın yürütücülüğünü yaptığı TÜBİTAK, BİDEB 2237-A Bilimsel Eğitim Etkinlikleri Desteği kapsamında “Orman Okulu Yaklaşımı ve Doğada Öğretim Modelleri Eğitmen Eğitimi” projesi Isparta, İstanbul, Bilecik ve Kütahya’da yürütülen Orman Okulu Eğitmen Eğitimi projesi son olarak İzmir Karşıyaka Yamanlar Gençlik Kampında yapıldı.

Proje Koordinatörü Dr. Yasin Ünal; “Proje TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Programı tarafından desteklenen ilk ORMAN OKULU YAKLAŞIMI EĞİTMEN EĞİTİMİ Konseptine sahip projesidir. Yürütücü kuruluş, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’dir. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü ise ortak kuruluştur. Proje etkinliklerinde, 7 farklı üniversitede görev yapan konusunun uzmanı eğitmenler görev almaktadır. Hedef kitle; Türkiye’nin farklı illerinden Orman Okulu konularında yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam eden genç bilim adamları ve kurumların AR-GE bölümlerinde görevli araştırmacılar ile öğretmenlerdir. Projeye, Türkiye’nin farklı illerinde 300’e yakın başvuru yapılmış olup, 20 katılımcı seçilmiştir. Proje, disiplinler arası ve birbiri ile bağlantılı Orman Okulu Yaklaşımı çerçevesinde teorik-uygulamalı tarzda yürütülecektir. Proje sonrasında Katılımcılara Katılım Sertifikası verilecektir. 7 gün olarak planlanmıştır. Gecelemeli kamp uygulamaları ve teorik eğitimler uygulamalı bir tarzda gerçekleştirilmiştir.  Orman Okulu Yaklaşımı Eğitmen Eğitimleri ile Orman Okulu etkinlikleri Üniversitemiz yürütücülüğü ve desteğinde devam edecektir” dedi.

01-07 Mayıs 2023 tarihinde yürütülen proje kapsamında teorik ve uygulamalı etkinlikler bir arada gerçekleştirilmiş oldu.

 

Yayın Tarihi: 8.5.2023
Okunma Sayısı: 979
Yayınlayan: ISUBU Basın