Geçmişi Isparta Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisine uzanan Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi bugün 5. Kuruluş yıl dönümünü kutluyor. Yüzlerce yıllık geçmişe sahip Dünya üniversitelerinin kendilerini genç olarak tanımladığı göz önüne alındığında, uzun bir yolculuğun ilk adımlarını attığımız aşikârdır. Türkiye Cumhuriyeti'nin yüzüncü yılında üniversitelerin ve üniversite bileşenlerinin ülke kalkınmasındaki yerini görmezden gelmek mümkün değildir.

Geride bıraktığımız beş yıla baktığımızda, üniversitemiz akademisyenleri, fen ve sosyal bilimleri alanlarında 200'den fazla lisansüstü tez çalışmasında Isparta ve Akdeniz Bölgesi'ni ilgilendiren konuları ele almış ve bölgesel kalkınma alanında üzerine düşeni yapmaya çalışmıştır. Ulusal anlamda TÜBİTAK ve uluslararası araştırma fonları kullanılarak yürütülen projelerle ülke kalkınmasında da elini taşın altına koyan akademik personelimize teşekkürü bir borç bilirim.2019 yılından 2022 yılına kadar geçirdiğimiz pandemi süresince ve Asrın Felaketi olarak adlandırdığımız 2023 Kahramanmaraş depremi ardından yaşanan süreçte, öğrencilerimiz ve akademik personelimizin bu sancılı süreci atlatması için gece gündüz demeden emek veren idari personelimiz de gayretleriyle üniversitemiz tarihinde unutulmayacak bir yer edinmişlerdir.

Üniversitemizin varlık sebebi değerli öğrencilerimiz!

Akdeniz bölgesinde yeni kurulan üniversitemizi tercih ederek başladığınız üniversite hayatınızın her aşamasında, elimizdeki tüm imkânlarla yanınızda olmaya çalışacağız.

Yeni kampüs alanlarımızı sizlerin hizmetine sunmanın heyecanını yaşıyoruz.

Eğitim hayatınızı daha katılımcı, araştırma ve uygulama odaklı hale getirmeniz için üniversitemizin kaynaklarından yararlanmanızı öneririm.

Uluslararası arenada daha tanınır bir üniversite olmak için dış ilişkilerden sorumlu çalışanlarımız her fırsatı değerlendiriyor, yeni anlaşmalar ve ortaklıklarla sizin uluslararası imkânlara kolayca erişmenizi sağlamak için çaba gösteriyorlar.

İşletmede Mesleki Eğitim Programından sorumlu hocalarımız Türkiye'nin önde gelen sektörleri ile anlaşmalar imzalıyor ve iş hayatında bir adım önde olmanız için fırsatlar sunuyorlar.

Üniversitemiz sizin iş dünyasına açılan kapınız olmaktadır. Son olarak, üniversitemizin dış paydaşlarına teşekkür etmek istiyorum. Kurulduğumuz günden beri desteklerini esirgemeyen paydaşlarımızın desteğinin artarak devam edeceğine inanıyoruz ve hep birlikte Isparta’nın Üniversitesi, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ni Türkiye'nin saygın üniversiteleri arasında yer alacak bir konuma getireceğimize inanıyoruz.

Üniversitemizin beşinci yılı kutlu olsun.

 

Prof. Dr. Yılmaz ÇATAL

Rektör

Yayın Tarihi: 18.5.2023
Okunma Sayısı: 1274
Yayınlayan: ISUBU Basın