Samsun’da Yakılan Bağımsızlık Ateşi;

Mustafa Kemal’in 16 Mayıs 1919 Cuma günü öğleden sonra Galata rıhtımındaki “Bandırma” isimli eski bir vapurla çıktığı yolculuğu 19 Mayıs 1919 günü Samsun’da bağımsızlık ateşine bürünmüş ve bir meşale gibi adım adım tüm Anadolu’ya yayılmıştır. Türklüğün ruhundaki “Ya istiklal ya ölüm” düşüncesi, Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının önderliğinde bir milletin makus talihini yenmek azmini göstermesini sağlamış ve bizlere; en karanlık günlerde dahi ilham alabileceğimiz bir destanın nasıl yazılabileceğinin fikrini vermiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, Millî Mücadele’yi başlatmak için Samsun’a ulaştığı 19 Mayıs 1919 tarihini, Türk gençliğine armağan etmiştir. Bunu yaparken şüphesiz aklında Türk gençliğine olan güveni vardı. O, bu güveni “Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum.” diyerek perçinlemiştir.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın bugün 104. yılını kutlarken Gazi Mustafa Kemal ve millî mücadele kahramanlarımızı saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.

Millî değerlerin ışığında Türk istiklal ve Cumhuriyeti’ni sonsuza dek koruma görevi emanet edilen Türk gençliğinin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!

Prof. Dr. Yılmaz ÇATAL

Rektör

 

Yayın Tarihi: 18.5.2023
Okunma Sayısı: 854
Yayınlayan: ISUBU Basın