Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin ön kuluçka merkezi olarak öngördüğü Siber Isparta Gençlik Merkezi’nde, 5 farklı alanda eğitim alan 94 öğrenci, kursları başarıyla tamamlayarak belgelerini aldılar.

Isparta Belediyesi, Fatih Mahallesi Gençlik Merkezi’ni Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) ortaklığıyla Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ‘Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi Mali Destek Programı’ Siber Isparta Gençlik Merkezi adı altında gençlerin gelişimine yönelik hizmete sundu. Merkez, siber güvenlik, mobil ve web tabanlı uygulama geliştirme, robotik kodlama, sosyal medya uzmanlığı, dijital asistanlık gibi birçok alanda eğitimler veriyor. Bu kapsamda 11 Temmuz’da başlayan eğitimler tamamlandı. Eğitimler sonucunda 94 kişi için Milas Mesirelik alanında Dijital Detoks adı altında düzenlenen etkinliğe katıldı ve belgelerini aldı.

ISUBÜ Orman Okulu eğitmenlerinden Doç. Dr. Yasin Ünal, Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Koca, Doktora öğrencisi Mevlüt Zenbilci ve Hayatta Kalma Uzmanı Aslan Ayhan, tarafından program öncesinde öğrencilere ateş yakma, su bulma, çadır kurma, barınak yapma, doğada ve hayatta kalma teknikleri üzerine bilgiler verildi.

Bu eğitimin ardından belge takdimine geçildi. Programa ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Çatal, Isparta Belediye Başkan Yardımcısı Fahretdin Gözgün, BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler, Siber Isparta Gençlik Merkezi eğitmenleri ve kursiyerler katıldı.

Önemli bir projenin sonuçlandırıldığını ifade eden ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Çatal, projeye katkı veren Isparta Belediyesi’ne teşekkür etti. Proje BAKA’nın da önemli destek sağladığına değinen Prof. Dr. Çatal, “Katılımcılarımız emeklerinin karşılığı olarak en iyi yerde olacağına inanıyorum. Dijitalleşmeyle birlikte insanlar aslında büyük veriyi de kullanarak kolay veriyi elde edebildiğini, depolayabildiğini, insanların hizmetine sunabildiğini, yöneticilerinde bu verilerle bir sentez yapıp yönetim modelleri ortaya koyduğunu biliyoruz. İnsanlar verileri toparladıkça aslında verinin depolanmasıyla birlikte bir güvenlik sorunu ortaya çıkmıştır. Bu güvenliği sağlayamadığınız zaman ne kadar veri toplarsanız toplayın bu veriyi kullanmanız, analiz etmeniz ve bir karara varmanız mümkün olmamaktadır. Dış ortamlardan gelebilecek siber tehditlere karşı verileri koruyamadığınız zaman verileriniz çalınabilir, değiştirilebilir ve farklı amaçlarla başka yerlerde kullanılabilir. Bu yüzden insanlar kullandıkları verilerin güvenli ortamda depolanmasını istiyor. Sizin aldığınız eğitimler toplumda güven algısını oluşturmak için de ortaya konulmuş bir çalışmadır” ifadelerine yer verdi.

Protokol konuşmaların ardından kursiyerlere belgeleri verilirken, Isparta Belediyesi Şehir Orkestrası da katılımcılara moral konseri sundu.

 

 

Yayın Tarihi: 14.8.2023
Okunma Sayısı: 862
Yayınlayan: ISUBU Basın